Dalintis Facebook'e

  

Apie bazę

Šioje bazėje kaupiami autentiški Lietuvos moksleivių lietuvių kalbos pamokų mokyklose lietuvių dėstomąja kalba rašto darbai – klasėje ar namuose rašyti tekstai ir užduotys, dauguma – su mokytojų taisymais ir vertinimais. Autoriaus vardas neskelbiamas, nurodoma tik lytis, teksto parašymo metai, klasė ir vieta.

Bazė pirmiausia skirta įvairiems raštingumo, švietimo, pedagogikos, kultūros raidos tyrimams, bet ji tikrai gali būti įdomi ne vien mokslininkams.

Sklaidydami skirtingų klasių ir skirtingų metų darbus galėsite patys įvertinti, ar (ir jei taip, tai kaip) keičiasi moksleivių rašytinė kalba, jiems keliami reikalavimai, mokymo metodai. Iš rašiniuose atsispindinčios laikotarpio ideologijos ir kultūrinių gairių bus įdomu prisiminti ar sužinoti, kokios idėjos sklandė anksčiau ir kokios vyrauja dabar.

Bazė pradėta kaupti 2014 m. ir iki šiol pildoma naujais rašto darbais. Mums padeda savanoriai ir lietuvių kalbos mokytojai. Ačiū jums! Ir ačiū Valstybės naujajam archyvui, pasidalinusiam 1995 m. ir 1996 m. Atviros Lietuvos fondo organizuotų vaikų rašinėlių konkursų "Mano senatvė" ir  "Mano svajonių mokykla" darbais.
 
Šiuo metu turime per 7500 daugiau kaip 900 autorių rašytų darbų, seniausias - 1930 m.

Iš lietuvių kalbos sąsiuvinių atrenkami šių žanrų darbai:
 
  • interpretacijos (čia priskiriame literatūrinių temų darbus),
  • rašiniai (įvairių laisvų temų darbai, samprotavimai, asmeniniai pasakojimai),
  • atpasakojimai (perskaityto teksto atkūrimas iš atminties),
  • diktantai,
  • gramatika (rašybos mokymasis (brūkšneliai, raidės ar frazės), rašybos, skyrybos, kirčiavimo, gramatikos užduotys ir pan.),
  • kita (rišlūs tekstai, bet nenurodyto žanro, veikiausiai perrašyti, taip pat konspektai ir kt.).

Projektą vykdo Lietuvių kalbos instituto Sociolingvistikos skyrius. Patikimiems tyrimams reikia sukaupti kuo daugiau darbų, tad kviečiame prisidėti!